Pro novináře

Obrázky ke stažení

Tisková zpráva

Praha, 7. dubna 2009

V druhé polovině dubna budou v Praze vystavovat umělci hledící za hranice 21. století

CIANT – Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie pořádá ve dnech 18. – 25. dubna 2009 již 4. ročník mezinárodního uměleckého bienále ENTER propojujícího vědu, umění a moderní technologie. Paralelně s festivalem se ve dnech 21. – 23. dubna bude konat i mezinárodní konference s názvem Science beyond Fiction: The European Future Technologies Conference (FET09), kterou organizuje Evropská komise jako expertní fórum pro diskuzi o nejnovějších technologiích, jejich možnostech a hranicích jejich využití.

Nosným tématem letošního ročníku festivalu ENTER je adaptace v nejširším slova smyslu přizpůsobivosti novým a často extrémním podmínkám existence a spolupráce v dnešní technologizované době. Organizátoři a s nimi i participující umělci a vědci si budou klást dvě základní otázky: „Je technologie součástí mechanismu adaptace?“; „Pokud ano, jak bude vypadat adaptace v posthumanistické éře?“. Festival návštěvníkům na tyto otázky odpoví prostřednictvím futuristických uměleckých instalací, performancí, přednášek a hudebních představení.

Akce bude současně probíhat hned na pěti místech v Praze: ve výstavních prostorách MeetFactory, v novém centru současného umění DOX, v Galerii CIANT a v projekčním sále Francouzského Institutu. Konference FET09 se uskuteční v hotelu Clarion.

Jedním z hlavních uměleckých tahounů festivalu bude portugalský experimentátor Rudolfo Quintas, který v MeetFactory představí svou instalaci “Things to Burn“ (2009) a performanci “Burning the Sound“ (2008), za kterou obdržel zvláštní cenu poroty na letošním berlínském festivalu Transmediale. „Ve svých instalacích často vyžaduji interakci s návštěvníky. U “Things to Burn“ je jejich úkolem zapalovat figurativní objekty. Na základě nově vzniklých ohořelých tvarů pak pomocí speciální snímací techniky vznikají nové 3D digitální objekty. Účastníci mé instalace tak vlastně používají oheň z obyčejné sirky jako aktivní rozhraní pro ovládání počítače,“ popisuje svou originální instalaci mladý Portugalec.

Do centra DOX bude návštěvníky lákat především nová performance „GOLEM“ průkopníka českého novomediálního umění Pavla Smetany. Třicetiminutové představení spojující magickou tradici s nejnovější technologií pro zachycení pohybu (motion-capture system) a digitální projekcí proběhne 22. 4. ve 20:00. „Golem je mým novým projektem, pracuje na něm se mnou však celý tým. Tanečník má na sobě oblek pro digitální snímání pohybu, svými gesty tak rozehrává interakci se světem strojů, odhaleném na panoramatické projekci. Poté přechází do tanečních kreací a svými pohyby ve speciálních polích ohraničených fluorescenčními lampami ovládá také zvuk a hudbu. Jde o reálné propojení člověka a stroje v jeden unikátní systém umělecké produkce,“ vysvětluje autor a zároveň ředitel celého festivalu Pavel Smetana.

Na programu se podle hlavního kurátora festivalu Pavla Sedláka podílí více než 80 umělců a myslitelů z 20 zemí světa od Austrálie až po Venezuelu.

Kromě již zmíněné instalace Rudolfa Quintase a performance Pavla Smetany bude velkým lákadlem interaktivní instalace „Electroboutique“ ruského umělce Alexeje Shulgina, kurátorský projekt zvukového umění z Osla „Young & Sound“ Petra Svarovského či experimentální instalace a videoprezentace inspirovaná dílem Nikoly Tesly „Warden Sprite“ německého autora Jana-Petera E.R. Sonntaga.

Festival oficiálně zahájí vernisáž výstavy ADAPT! (část 1) již v sobotu 18. 4. v 18:00 v MeetFactory (Ke Sklárně 15, Praha 5). Další vernisáže jsou naplánované na 19. 4. od 18 hodin v Galerii CIANT (Křížkovského 18, Praha 3) a na středu 22. 4. od 19 hodin, kdy se v centru DOX (Osadní 34, 170 00 Praha 7) otevře hlavní výstava ADAPT! (část 2) a odstartuje doprovodný program přednášek, prezentací a audiovizuálních performancí, včetně zajímavé panelové diskuse o interakci mozku a počítače, která bude za účasti předních neurovědců z Ruska a Velké Británie „zrcadlit“ pro širokou veřejnost jedno z témat expertní konference Science beyond Fiction (DOX, 22. 4. od 17:00).

Vyvrcholením festivalu pak bude závěrečná audiovizuální noc v MeetFactory naplánovaná na sobotu 25. 4. od 21 hodin. Vystoupí zde vedle řady českých a slovenských experimentátorů s živým obrazem a zvukem také výjimečný projekt The Trons z Nového Zélandu. The Trons jsou autonomní rocková kapela složená výhradně z robotů!

Další materiály a fotografie v tiskové kvalitě k festivalu ENTER naleznete na http://research.ciant.cz/public/ENTER/

Více informací o festivalu a detailní program naleznete na http://festival-enter.cz/

kontakt pro média:

Lucie Klabanová

PR manager            

776 460 666

lucie.klabanova@media-form.cz

Pavel Sedlák

hlavní kurátor festivalu

737 731 347

enter4 AT ciant DOT cz

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s
%d bloggers like this: